איחוד האמירויות הערביות

רקע ונתונים כלליים

לאחר חתימת הסכמי אברהם,15 בספטמבר 2020 ניתן להגיע מישראל ליעד קסום זה.

באיחוד האמירויות הערביות יש 7 אמיריות  – כל אחת מהאמיריות נשלטת ע"י האמיר(נקרא גם שייח'/נסיך) השלטון הוא מונרכיה חוקתית שעובר לאחד מהבנים או לאחד מהאחים.

לשבעת האמיריות יש פדרציה הנקראת המועצה העליונה, בראש הפדרציה עומד הנשיא שהוא גם האמיר של אבו דאבי. אבו דאבי היא האמירות הגדולה ביותר בשטחה ונחשבת גם לעיר הבירה של איחוד האמיריות.

משנת 2005 מונה יורש עצר לאיחוד האמיריות וזאת בשל בעיות רפואיות של השייח' חליפה בן זאיד, בתאריך 13/05/2022 השייח' חליפה בן זאיד נפטר, יורש העצר הוא אחיו של האמיר, מוחמד בן זאיד אאל נהיאן אשר נחשב לאחד מהשליטים הערבים המובילים בעולם ומי שקידם את הסכם השלום עם ישראל.

בטיול באיחוד האמיריות כמעט ולא נפגשים עם ילידי המקום(אמירתיים) כיוון שרוב האוכלוסיה הם מהגרים, מתוך 10 מיליון תושבים רק כ- 1.5 מיליון(15%) הם אמירתיים והיתר מהגרים ממדינות שונות. 27% מהמהגרים הם הודים, 13% הם פקיסטניים והיתר ממדינות רבות(מצריים, פיליפינים וארצות נוספות).כיוון שביעד זה הרוב הכמעט מוחלט הם מהגרים שרובם גברים כמות הנשים באוכלוסיה נמוכה באופן מהותי, יש כ 30% נשים ו כ 70% גברים. 

ידוע שההון הרב של איחוד האמירויות נובע ממקורות אנרגיה נפט וגז טבעי אך בשנים האחרונות עם הקטנת המצבורים והמעבר לאנרגיה מתחדשת באיחוד האמירות משקיעים רבות בתחומים נוספים: היי טק , מסחר, תיירות, תעשייה ותחומים נוספים זאת באמצעות בירוקרטיה נמוכה ומיסים נמוכים אשר מושכים משקיעים מכל העולם, לדעתי זאת גם אחת מהסיבות להסכם השלום ביננו.

כסף

מטבע המסחר באיחוד האמירויות הוא דירהם אמירתי. כמעט בכל מקום ניתן לשלם בכרטיסי אשראי, במידה ויחס ההמרה בכרטיסי האשראי שלכם הוא טוב(כ 1%) זאת האפשרות המועדפת לשימוש ביעד זה, אני ממליץ להמיר סכום קטן משקלים ישירות לדירהם בבנק הפועלים בשדה התעופה פתוח 24/7 בעיקר לשימוש כטיפים ובשווקים, במידה ובכל זאת מעדיפים להשתמש במזומן ניתן להגיע עם דולרים ולהמיר בקניונים(גם יורו ניתן אך הדולר נפוץ יותר ויחסי המרה הם טובים יותר).

תחבורה

במידה ומתכננים להיות רק בדובאי ניתן להסתדר עם התחבורה הציבורית (מוניות/מטרו/אוטובוסים) למרות זאת אני ממליץ לשכור רכב גם אם נמצאים רק בדובאי, שכירות הרכב מאוד זולה והדלק עולה רק כ 2 ₪ לליטר.

מספר הדגשים לגבי התחבורה:

כשלוקחים מונית מומלץ לבחור רק את המוניות הממשלתיות שלהם המחיר לתחילת הנסיעה הוא קבוע(יש תעריף שונה ליום וללילה), המוניות בפיקוח צבועות בצבע בז/צהוב בהיר והגג יכול להיות בצבעים שונים עם "כובע" TAXI. בנוסף ניתן להוריד את אפליקציות Uber   או Careem  ולהזמין דרכם במחירים זולים.

במטרו יש 2 קווים, אדום וירוק, לקווים יש  2 נקודות מפגש אשר בהן ניתן להחליף קו, יש שלושה סוגי כרטיסים: אדום, כסף וזהב. המומלץ הוא כרטיס הזהב(Gold Nol) המחירים זולים והקרון מרווח יותר ופנוי יותר במיוחד חשוב בתקופת הקורונה.

בשכירת רכב מומלץ לסגור הכל מהארץ כולל ביטוח מלא, החנייה בחינם ברוב המקומות, באזורים הציבורים שהחנייה בהם בתשלום יש מדחנים שלהם מכניסים כסף ומקבלים כרטיס, את הכרטיס צריך לשים על הדשבורד. מהירות!!! יש המון מצלמות ורכבי משטרה סמויים, חשוב להקפיד ולשמור לא לעבור את המהירות המותרת, חלק מהכבישים הם כבישי אגרה(ניתן לזהות מעבר בכבישי אגרה ע"י גשרים שעליהם יש כיתוב באדום Salik), בתוכנת הניווט Waze ניתן לראות את המחירים של הנסיעות בכבישי האגרה לרוב זה מאוד זול וכדאי, ניתן לסמן בתכנות השונות גם הימנעות מכבישי אגרה.

התשלום לכבישי האגרה מבוצע בהחזרת הרכב לחברת ההשכרה(בדומה לכביש 6 אצלנו).

בנסיעה בין האמירויות השונות אין מעבר רשמי(גבול/מקטע) בדומה לנסיעה בין תל אביב לירושלים.

אטרקציות בדובאי:

דובאי הכי…

בביקור באטרקציות בדובאי נתקלים באופן שותף בתחרותיות ושבירת שיאי גינס בכל תחום אפשרי, לאחרונה בקניון דובאי נשבר שיא של מסך ה OLED הגדול בעולם מעל האקווריום. חלקם מעניינים יותר וחלקם מעניינים פחות.

תקופת התיירות אשר בה רוב האטרקציות פתוחות היא בין החודשים אוקטובר לאפריל, בין החודשים מאי לספטמבר מזג האוויר החם מקשה מאוד על אטרקציות אשר לא כוללות פעילות במבנים סגורים או בריכה/ים.

הבורג ח'ליפה, המגדל הגבוה בעולם המתנשא לגובה של 828 מטר הוא היעד התיירותי המוביל בדובאי, ניתן לעלות לקומות 124-125 או לקומה 148 בתוספת תשלום מהותי.

הבורג ח'ליפה נקרא על שמו של אמיר אבו דאבי(ח'ליפה בן זאיד) וזאת בעקבות המשבר הכלכלי אשר נקלעו אליו בדובאי בתקופת בניית המגדל, אמיר אבו דאבי תרם כספים רבים בתמורה להנצחת שמו בבניין הגבוה בעולם, השם הקודם בזמן הבניה היה מגדל דובאי.

במפה ניתן לראות את האטרקציות העיקריות שיש ביעד זה, רישום המספרים הוא רק לצורך נוחות והתמצאות בסביבה, להלן 10 ההמלצות שלי על המקומות המומלצים ביותר לביקור:

אטרקציות עיקריות דובאי
  1. תערוכת Expo 2020(נסגרה בסוף מרץ 2022)

בשל הקורונה התערוכה נפתחה רק בחודש אוקטובר 2021, שמה נשאר Expo 2020, בתערוכה מציגים 192 מדינות(כולל ישראל), בכדי לראות את כל המדינות צריך כשבוע, כיוון שלרוב זה לא ריאלי מומלץ לקרוא על המדינות המובילות ולבקר בהם לפי הקצאת הזמן ליעד זה. התערוכה נסגרה בסוף חודש מרץ 2022.(מספר 23 במפה דרומית למספרים 21/22).

2. בורג ח'ליפה, קניון דובאי, מופע מזרקות ואקווריום

הבניין הגבוה בעולם, מומלץ לרכוש כרטיסים דרך אפליקציית Klook או מאתר גרופון איחוד האמירויות, בביקור זה ניתן להיות גם בקניון דובאי, האקווריום וכן לצפות במופע המזרקות המרשים.(מספר 7 במפה)

3. בריכת אינפינטי Aura

בריכת האינפיניטי הגבוהה בעולם(שיא גינס חדש). הזמנת כרטיסים לפי שעות כשבוע מראש מהאתר הרשמי של הבריכה Aura sky pool (מספר 15 במפה).בביקור ביעד זה מומלץ להיות באטרקציות נוספות באי התמרים, שייט בסירות הצהובות, רכבת מונורייל למלון אטלנטיס, ביקור בפארק המים והאקווריום של המלון, גלגל ענק(שוב הגדול בעולם), מזרקות בפאלם, חוף JBR וטיול בטיילת פאלם ג'ומיירה.(מספרים 11-17 במפה). בטיול של 5 לילות ויותר מומלץ לשהות במלון באזור זה לפרק זמן של יומיים לפחות.

4. גלובל וילג' – הכפר הגלובלי.

מתחם אשר נמצאים בו 26 ביתנים עם מדינות רבות מהעולם(ישראל לא נמצאת במתחם אבל פלסטין כן…), שווקים לקניות, מאכלים מקומים אשר מייחדים את הארצות השונות ומופעי בידור מרשימים, פחות משעות אחר הצהריים.(מספר 20 במפה)

5. פארק הפרחים.

גם פארק זה מופיע בספר שיאי גינס, פארק מרשים עם דמויות של חיות ואפילו מטוס בסדר מופתי, הפארק קרוב לגלובל וילג ומומלץ להגיע אליו באותו יום.(מספר 21 במפה)

6. טיול ספארי

לרוב טיול זה כולל איסוף מהמלון בסביבות השעה 14:00 נסיעה של כ 45 דקות לאזור המדבר, שכירת רייזרים בתשלום נוסף, נסיעה בגיפים(ללא נהיגה) על הדיונות במדבר באזור אשר נקרא החולות האדומים או החול המוזהב, חלק מהטיולים ממשיכים לטיול גיפים גם בחולות הלבנים אשר קרובים לאמירות שאר'גה. בסיום מגיעים למתחם(יש כ 50 מתחמים שונים) , במתחם ניתן לרכב על גמלים, יש הופעות(ריקודי בטן ומופעי אש) וארוחה.ישנם טיולים כשרים (הארוחה כשרה ומופע ללא ריקודי בטן).במידה ואין צורך בטיול כשר אני ממליץ להזמין מאפליקציות המוזכרות מעלה, סיור פרטי או סיור בקבוצה במחירים זולים באופן מהותי מהספקים המקומיים, היתרון בסיור פרטי הוא שניתן לחזור מוקדם יותר וכן לצאת בשעה מאוחרת יותר אם לא רוצים לנהוג ברייזרים.

7. סיור בשוק הזהב ושוק התבלינים

באזור זה ניתן לראות את החלק הישן יותר של דובאי, שווקים יפים וצבעוניים עם מוכרים שקצת מציקים. ניתן לרכוש באזור זה גם תלבושות מסורתיות במחירים זולים(ניתן להתמקח) של כ 60 דירהם לסט שלם לגבר, ג'לאביה, כאפייה(חטה) ועיגול מעל הכאפייה(עקאל) וכן צעצועים וחיקויים של מוצרים שונים. (מספר 2 במפה).

8. מסגרת דובאי

תצפית יפה ולא יקרה(באופן יחסי),מסגרת התמונה הגדולה בעולם (שוב שיא גינס). מכל צד בתצפית ניתן לראות אזור אחר של דובאי, מצד אחד את האזור המודרני והמפואר ואילו מהצד השני את האזור הישן והאוטנטי יותר של אמירות דובאי. ניתן לשלב לאחר סיור בשוק הזהב והתבלינים.(מספר 3 במפה).

9. מוזיאון העתיד

"העתיד שייך לאלה שיכולים לדמיין אותו, לעצב אותו ולבצע אותו".

"העתיד לא מחכה… את העתיד ניתן לתכנן ולבנות היום."

אלו רק חלק מהמשפטים הכתובים על הקירות במוזיאון העתיד.

המבנה הוא בן 7 קומות, ללא עמודים והוא כולל 1,024 לוחות קליגרפיה בערבית שייצרו רובוטים אשר ניתן לראות מחוץ למבנה.(מספר 5 במפה).

10. יער הגשם – Green planet

מבנה סגור אשר יש בתוכו צמחים וחיות רבות (מעל ל 3000), ניתן לההתקרב ואף לגעת בחלק מהם.(מספר 6 במפה).

כמובן שישנם עוד אטרקציות רבות ומרובות שלא רשמתי מעלה, פארקי שעשועים ומים מרשימים ועוד אטרקציות רבות שאפשר להוסיף בהתאם לזמן הטיול.

לינה

לרוב ממליצים לשהות שלושה לילות באזור של הבורג חליפה ועוד 2 לילות באזור המרינה.

אני מצטרף להמלצה זו אך כדאי גם לבדוק את אזור אל בארשה( בקרבה לקניון האמיריות אשר שם נמצא גם סקיי דובאי, מספר 10 במפה). האזור פחות מתוייר והיתרונות בכך רבים, ניתן לשהות במלונות 5 כוכבים במחירים זולים יותר במיוחד בהרכב של משפחות וכן ישנם מסעדות טובות רבות באזורים אלו במחירים מאוד זולים.

בקישור מטה ניתן לראות תוכנית לדוגמא לשבעה ימים, חמישה בדובאי ושניים באבו דאבי.

אבו דאבי

הבירה של איחוד האמיריות, שטחה הגיאוגרפי של אבו דאבי חולש על 87% מהשטח של כל איחוד האמירויות.

למרות זאת מספר התושבים שם קטן במחצית ממספר התושבים בדובאי.

במפה ניתן לראות את האטרקציות העיקריות שיש ביעד זה, רישום המספרים הוא רק לצורך נוחות והתמצאות בסביבה, להלן ההמלצות שלי על המקומות המומלצים ביותר לביקור:

אטרקציות עיקריות אבו דאבי
  1. מסגד שייח' זאיד

אחד מהמסגדים הגדולים והמרשימים בעולם. בכניסה למסגד גברים חייבים ללבוש מכנסים ארוכים ונשים חייבות לחסות את כל הגוף(ניתן לשים מכנסיים ארוכים וחולצה ארוכה) וכן כיסוי לשיער. במידה ומגיעים ללא לבוש מתאים ניתן להשכיר במקום לבוש. בכל הדרך עד ההגעה למסגד ישנם רישומים מרשימים על הקירות אשר מדברים על תרומה חברתית, עזרה לזולות, סבלנות, גבולות. המסגד בפנים מרשים, נקי ומפואר, ביום שישי משעות הצהריים עד הערב לא ניתן לבקר במסגד כיוון שמתקיימת שם תפילה.(מספר 1 במפה).

2. ארמון אמיראטס

מלון מפואר,  היקר ביותר שנבנה (שיא גינס נוסף), בעלות בנייה של כ 11 מיליארד ₪. ניתן להיכנס לקומת הכניסה, ללובי ולאזורים המורשים, ממליץ להיכנס לשירותים לראות ולהבין את רמת הפאר.(מספר 3 במפה).

3. הבניין הנטוי – Capital gate

הבניין הנטוי ביותר בעולם(יותר ממגדל פיזה באיטליה) שוב שיא גינס. הבניין נבנה עם נטייה של 18 מעלות, מגדל פיזה נוטה ב 3.5 מעלות. (מספר 2 במפה).

4. קניון המרינה – קניון במיקום מושלם, טיילת יפה ומתחם קניות יוקרתי כיאה ליעד זה.(מספר 4 במפה)

5. ארמון ומצודת Qasar alhosn – המבנה העתיק ביותר באבו דאבי נבנה במאה ה-18 כמבצר שהשקיף והגן  על נתיבי הסחר והישובים באי. באזור זה יש שני מבנים , המבצר הפנימי והארמון החיצוני. בשנת 2018 מבנים אלו הפכו למוזיאונים אשר מייצגים את ההתפתחות של אבו דאבי לארוך ההיסטוריה.(מספר 5 במפה)

6. מוזיאון הלובר אבו דאבי – אמירות אבו דאבי שילמה לממשלת  צרפת 525 מיליון דולר על השימוש בשם הלובר, במוזיאון המרשים ביותר גם מבחוץ ישנם יצירות אומנות רבות וניתן לשהות שם מספר שעות רב.(מספר 6 במפה)

7. אזור Yas island באזור זה ישנם מלונות מפוארים, פארקי שעשועים (פרארי והאחים וורנר ברוס) וכן את אחד מפארקי המים הגדולים בעולם Yas Waterworld (מספר 7-9 במפה)

8. ספארי אבו דאבי – בדומה לטיולי הספארי בדובאי ניתן לערוך גם פה טיול ספארי מרשים.

נתונים כלליים:

מחירי המלונות וכן הטיסות לאבו דאבי זולים יותר מדובאי, המרחק בין 2 האמיריות הוא בסך הכל כשעה וחצי ברכב, אמירות אבו דאבי משווקת את אזור Yas island כאזור אשר מיועד למשפחות ובכלל אזור אבו דאבי פחות שופע במועדונים ובמקומות בילוי מאמירות דובאי.

בקישור זה ניתן להוריד תוכנית מומלצת לשבעה ימים, חמישה בדובאי ושניים באבו דאבי.