הונגריה

הונגריה היא מדינה מזרח אירופאית אשר מתגוררים בה כ 10 מליון תושבים, כ 20% מהתושבים גרים בעיר הבירה בודפשט ובפריפריה הסמוכה.

בודפשט -"פריז של מזרח אירופה". המוזיאונים, מופעי התרבות, האוכל המצוין, המבנים הארכיטקטורים ועוד סיבות רבות בהחלט מצדיקות את ההשוואה לפריז.

המרחק הקצר מישראל, הטיסות הזולות והמחיה הזולה(מלונות,מסעדות) מושכים אליה תיירים רבים מישראל.

בודפשט מחולקת לשני צדדים אשר בינהם מפריד נהר הדנובה:

בודה.

פשט.

בבודה נמצאת העיר העתיקה, אזורי המגורים היוקרתיים וכן מספר אתרים אשר מומלצים לביקור, באסטיון הדייגים, גבעת הטירה, הסיטאדלה, כנסיית מתיאש, קונדיטוריית רוזוורום המצוינת ועוד מספר מקומות.

בפשט נמצאים רוב בתי המלונות, בית כנסת היהודי הגדול ביותר באירופה,בית הפרלמנט ההונגרי, שדרת החנוית המרכזית הואצי אוצה, השוק המקורה, בזיליקת אשטון הקדוש,המוזיאון היהודי, אנדרטת הנעלים על הדנובה, בית האופרה ועוד המון מקומות מומלצים.

ניתן לעבור בין בודה לבין פשט ע"י מעבר רגלי באחד משלושת הגשרים אשר חוצים את נהר הדנובה: גשר השלשלאות, גשר החירות וגשר אליזבת, כמובן שניתן להשתמש בתחבורה הציבורית הטובה בכדי לעבור בין 2 הצדדים.

בעבר הקהילה היהודית בבודפשט היתה קהילה גדולה אשר מאוד השפיעה על הכלכלה וכן על המסחר, כל זה השתנה במלחמת העולם השניה אשר בה נספו כ 76,000 יהודים אשר הוו יותר ממחצית הקהילה. השלטון ההונגרי שיתף פעולה עם הנאצים ואף הוציאו להורג יהודים רבים מיוזמתם.

בחצר בית הכנסת המפואר ניתן לראות את אנדרטת עץ החיים אשר הוקמה לזכר היהודים אשר נספו בשואה, האנדרטה נבנתה בצורת עץ וידועה בשם הערבה הבוכיה, על העלים כתובים שמותיהם של כ 30,000 יהודים אשר נספו בשואה וכן שמותיהם של 240 הונגרים לא יהודים אשר עזרו להציל יהודים, פרט לאנדרטה זו ישנו גם מוזיאון שוואה מרגש וכן אנדרטת נעלים על הדנובה, מייצג של 60 זוגות נעלים בגדלים שונים לזכר היהודים אשר נטבחו בירי והושלכו אל נהר הדנובה.

למרות המורכבות וההיסטוריה העגומה יעד זה בהחלט מכיל בתוכו כל מה שרוצים מטיול של מספר ימים, אוכל מצוין וזול, מוזיאונים, מרחצאות ונגיעה יהודית מרגשת.

בסעיף אודות צירפתי מסלול מפורט ליעד זה, מוזמנים להוריד ולהנות.

אתרים מרכזיים

לא רק גולש

זיקה יהודית

קוביה הונגרית – המקור…