צ'כיה

בירת צ'כיה פראג היא אחת מהערים המזרח אירופאיות היפות ביותר, בסיור באזורים תיירותיים ניתן לחשוב שנמצאים בעיר מערב אירופאית מתקדמת אך כאשר יוצאים מהאזורים המרכזיים ניתן לראות את המבנים המיושנים, תשתיות מוזנחות והרגשה שונה.

ישנם מקומות רבים שניתן לראות בפראג וכן עבר יהודי עשיר, אלו ההמלצות שלי לגבי חלק מהמקומות:

הרובע היהודי, ישנם ארבעה בתי כנסיות יפים ומפוארים שאליהם ניתן להיכנס ולהתרשם מהמבנים, בית הכנסת הישן חדש( בית כנסת אלטנוישול) , בית הכנסת קלאוס, בית הכנסת מייזל ובית הכנסת הספרדי. רוב בתי הכנסת הם מבנים להתרשמות ארכיטקטורית בלבד ולא ניתן להתפלל בהם. חוץ מבתי הכנסיות ניתן גם לבקר בבית הקברות היהודי של פראג, הקבר הכי ידוע הוא – קברו של המהר"ל (רבי יהודה ליווא בן בצלאל) יוצר הגולם. בנוסף ניתן לבקר בבניין הערייה היהודי , ניתן לזהות את בניין זה בזכות השעון בחזית הבניין אשר עליו מופיעות אותיות בעברית ומחוג שהולך לאחור.

*. ממש קרוב לבניין בית הכנסת הספרדי נמצאת אנדרטה של פרנץ קפקא.

לא ניתן לבקר בפראג בלי לעלות אל מצודת פראג. עולים למצודה עם פוניקולר(כמו חשמלית/רכבל) הכרטיס זהה לנסיעה בתחבורה ציבורית(שימו לב לזמן החזרה הרשום על הכרטיס, ישנם פקחים אשר ממתינים והקנס הוא גבוה). גשר קארל הוא גשר ידוע מעל נהר הוולטובה בגשר יש פסל של ישו שמעליו רשום: קדוש, קדוש, קדוש, ה' צבאות הכיתוב נוסף כעונש ליהודי מפראג, שהורשע בביזוי הצלב.

ממליץ לטייל בכיכר העיר העתיקה, לראות את בית העירייה הישן , מגדל השעון האסטרונומי , בכל שעה יש מופע קצר שבו יוצאות 12 דמויות של השליחים של ישו , לא הרחק משם יש גם את מגדל אבק השריפה וכמובן את כיכר ואצלב אשר מהווה מקום מרכזי.

ישנם מספר מקומות מחוץ לפראג אשר גם בהם מומלץ לבקר:

מחנה ריכוז טרזין(טרזינשטט) וגטו טרזין, מבחינתי זה אחד מהסיורים המרגשים ביותר אשר חוויתי, בכניסה למחנה התלוותה אלינו מדריכה מקומית, אשתי ואני היינו היהודים היחידים בקבוצה ולמרות הקושי הרב בביקור מסוג זה הרגשתי שייכות ואפילו גאווה גדולה יותר בהיותי יהודי שחוזר למקום זה. בכניסה למחנה יש את השלט המוכר  Arbeit macht frei – העבודה משחררת, למעשה מחנה טרזינשטט היווה מחנה לדוגמא אשר בו הגרמנים הנאצים התגאו והציגו בפני הצלב האדום כמחנה עבודה לגיטימי, בפועל כ 50% ממי שהגיע למחנה זה מת מרעב, ממחלות ומסיבות אחרות.

דרזדן – דרום גרמניה(לא לשכוח לקחת דרכונים וכסף לשם צריך אירו), במידה ומתכננים לעשות קניות לשים לב לא להגיע ביום ראשון כל מרכזי הקניות סגורים, חנות פרימארק שכל כך אהובה על הישראלים נמצאת בתוך קניון  Centrum Galerie בנוסף יש גם את  קניון אלטמרקט גאלרי.

ישנם מספר מוזיאונים וכן מקומות נוספים לבקר, ממליץ בחום להגיע אל מפעל פולקסווגן דרזדן (Transparent Factory) נקרא גם מפעל הזכוכית. הרכב שמורכב שם בהרכבה ידנית נקרא ברייטון זה מעיין לימוזינה או כמו פסאט גדולה(אין אותו בארץ).

יעד נוסף אשר מומלץ להגיע ולהנות מאווירה קסומה זאת העיירה קרלוו וארי אשר ידועה באתרי הספא הגדולים והמפנקים.

נשאר רק להזמין כרטיסים ולהגיע ליעד קסום זה.

מחנה טרזינשטט

מפעל פולקסווגן, דרזדן